Mitai ir faktai

apie Montessori ugdymo sistemą

 

 

Mitas # 1

Montesori yra religija

Yra manančių kad Montesori šaknys yra religijoje.

 

Faktas

Montesori yra kompleksinė ugdymo sistema, kurią sukūrė italų  gydytoja, antropologė ir pedagogė Marija Montesori. Montesorinis ugdymas yra išsamus, nenutrūkstamas atsakas į esminius vaiko poreikius, pritaikomas kiekvienam vaiko vystymosi laikotarpiui. Montesori idėjos atitinka naujausius žmogaus smegenų mokslinių tyrimų rezultatus.

 

Mitas # 2

Montesori yra brangu ir prieinama tik privačiose mokyklose

Montesori asocijuojasi su brangiomis mokyklomis, nes dauguma jų yra privačios.

 

Faktas

Pastaraisiais metais pasaulio bendruomenėse daugėja nemokamų Montesori mokyklų. Atsiranda iniciatyvų, kurių tikslas – skleisti Montesori viešąjame sektoriuje ir daryti sistemą prienama mažiau pasiturinčiose bendruomenėse. Montesori dažniausiai taikoma privačiose mokyklose, nes tokios mokyklos dažniau siūlo netradicinius ugdymo modelius, kurių ieško tėvai.

 

Mitas # 3

Montesori klasėse vaikai daro ką nori

Yra manančių, kad visi Montesori mokiniai tiesiog slampinėja be darbo ir nieko neveikia. Arba kad tokiose mokyklose vaikai tiesiog žaidžia su keistais gražiais žaislais ir nieko nesimoko.

 

Faktas

Moksliškai įrodyta, kad žaidimas ir yra vaiko darbas. Vaikas atranda pasaulį tyrinėdamas ir sąveikaudamas su aplinka. Galimybė pačiam rinktis veiklą yra vienas iš kertinių Montesori „akmenų“. Pasirinkimo laisvė stiprina ugdymosi procesą vaiko aplinkoje, stimuliuoja vidinę motyvaciją. O vidinė motyvacija yra raktas į sėkmę.

 

Mitas # 4

Montesori klasėse yra chaosas

Montesori klasės gali pasirodyti chaotiškos, nes vienu metu vyksta daug skirtingų veiklų.

 

Faktas

Montesori supranta ir pripažįsta vaiko vidinį poreikį tvarkai, todėl klasėse sukuriama rami, tvarkinga aplinka, kurioje vaikai gali surasti daiktus savo vietose ir pagal atitinkamą tvarką. Ir būtent šiame tvarkingame pasaulėlyje, kur vaikas jaučiasi saugus, jo smegenys gali susitelkti mokymuisi.

 

Mitas # 5

Montesori yra tiesiog „mada“

Gali pasirodyti, kad Montesori yra kažkas naujo, modernaus ir tėvai tik dėl to ją renkasi.

 

Faktas

Montesori atsirado 1907 m. ir nuo to laiko plito. Šiandien visame pasaulyje yra per 30 000 mokyklų. Tai žino ne kiekvienas, tačiau Montesori yra labiausiai paplitusi  pedagoginė sistema pasaulyje.

 

Mitas # 6

Montesori vaikai nesugebės prisitaikyti „normaliose“ mokyklose

Montesori siūlo mylinčią, pagarbią aplinką mokykloje, o tikrame pasaulyje viskai ne taip.

 

Faktas

Montesori mokyklose vaikai kasdien priima svarbius sprendimus. Jie bendrauja natūraliose socialinėse grupėse. Jie padeda vieni kitiems. Jie išsiugdo tvarkos pojūtį. Montesori vaikai lengvai prisitaiko prie bet kokių aplinkybių. Mandagumo pamokose jie išmoksta, kaip bendrauti su naujais žmonėmis. Jie laisvai užduoda klausimus ir gerai orientuojasi naujoje aplinkoje.

 

Mitas # 7

Montesori tinka tik labai gabiems, arba, atvirkščiai, specialių poreikių, vaikams

Yra sakančių, kad Montesori mokykloms būdingi bruožai mokyklų, skirtų ypatingai gabiems vaikams. Kiti teigia, kad Marija Montesori sukūrė šią sistemą tik darbui su specialių poreikių vaikais.

 

Faktas

Montesori mokyklos kuriamos su mintimi, kad kiekvienas vaikas gali ir mėgsta mokytis. Montesori mokykla padeda kiekvienam vaikui augti individualiai, padedant atsiskleisti įgimtiems gabumams ir tam, kas sekasi geriausiai. Montesori suteikia vaikui galimybę mokytis savo ritmu ir patirti sėkmę. Apsilankykite Montesori mokykloje ir įsitikinsite, kad šis metodas veikia ir tinka visiems vaikams!

 

Mitas # 8

Montesori tinka tik ikimokykliniame lygmenyje

Montesori puikiai veikia darželyje, bet kai vaikas auga ir mokymasis darosi rimtesnis, geriau jį perkelti į „normalią mokyklą“.

 

Faktas

Nors Marija Montesori pradėjo savo praktiką dirbdama su vaikais nuo 3 iki 7 metų amžiaus, Montesori klasės sąvoka išsiplėtė ir dabar taikoma visiems amžiams, net vidurinėse mokyklose.

Montesori tinka kiekvienam amžiaus tarpsniui, nes ji pagrįsta giliu žmogaus pažinimu ir tuo, kas reikalinga žmogui kiekviename vystymosi ir augimo etape. Todėl Montesori veikia taip gerai. Tiek pradinių, tiek vidurinių Montesori mokyklų vis daugėja ir tyrimai rodo, kad jas baigusiems vaikams puikiai sekasi.

 

Mitas # 9

Montesori ugdymo programa nepakankamai griežta

Yra manančių, kad Montesori vaikai neišmoksta pakankamai.

 

Faktas

Montesori ugdymo programa yra integruota taip, kad vaikai dažnai tuo pat metu mokosi keletą dalykų vienu metu ir mokosi juos „gilyn“. Tyriamieji projektai ne tik leidžia gilintis į dalykus, bet taip pat ir vaikui domėtis tuo, kuo jis nori. Visame pasaulyje mokyklos atsitraukia nuo atskirų dalykų dėstymo jų nesiejant tarpusavyje. Mokslinis XXI a. ugdymo proceso apibūdinimas Montesori mokytojui skamba labai pažįstamai.

 

Mitas # 10

Montesori klasėse draudžiamos technologijos

Daug žmonių mano, kad Montesori tiesiog smerkia šiuolaikines technologijas tokias kaip telefonai, kompiuteriai ir planšetės, nes tai gali būti pernelyg abstraktu, komercializuota ir pan.

 

Faktas

Naudojamos pradinėsė Montesori klasėse medijos gali būti laikomos „priemonėmis“, jei jos pilnai atitinka Montesori filosofiją ir praktikas. Pradinėje mokykloje skaitmeninės technologijos laikomos įrankiais, galinčiais prisidėti prie asmenybės formavimosi. Rekomenduojama vaikams susipažinti su jomis tik tada, kai jie pilnai ištyrinėja pasaulį per pojūčius.